Preskočiť na obsah

Úspešní Slováci chcú pomáhať, GROWNi vie ako

Slovak PRO summit

V New Yorku sa 19. septembra 2023 uskutočnil Slovak PRO Summit, ktorého cieľom bolo prepájať úspešných slovenských profesionálov a odborníkov pôsobiacich v Spojených štátoch.

Na podujatí sa zúčastnilo 70 úspešných Slovákov z rôznych oblastí, ako je podnikanie, veda, akadémia, umenie a technológie. Účastníci mali možnosť podeliť sa o svoje skúsenosti a znalosti, budovať kontakty a objavovať nové príležitosti.

Významnými témami diskusií boli výzvy, ktorým Slovensko čelí, a to, ako sa úspešní Slováci v USA môžu zapojiť do formovania jeho budúcnosti. Diskutovalo sa o tom, ako urobiť zo Slovenska miesto, z ktorého nám múdri a talentovaní ľudia nebudú unikať, ale naopak, ktoré láka talenty z celého sveta.

Na panelovej diskusii sa zúčastnil aj Robo Balušík, ktorý reprezentoval neziskovú organizáciu LEAF a platformu GROWNi. Predstavil platformu, ako hotový nástroj, ktorým je možné cez mentoring sprostredkovať pomoc od Slovákov žijúcich v zahraničí na Slovensko.

Účastníci summitu vyjadrili záujem o spoluprácu so Slovenskom v rôznych oblastiach, ako je vzdelávanie, podnikanie, výskum a vývoj. Zdôraznili, že chcú odovzdať svoje skúsenosti a znalosti a pomôcť Slovensku stať sa úspešnejším. Zároveň poznamenali, že platformu GROWNi vnímajú ako skvelý nástroj, ktorým je možné v mnohých smeroch pomáhať Slovensku rásť a rozvíjať sa.

Summit bol úspešným podujatím, ktoré ukázalo, že úspešní Slováci v zahraničí sú ochotní a schopní pomáhať Slovensku. Diskusie a prezentácie na summite poskytli množstvo nápadov a riešení, ako môže Slovensko využiť potenciál svojej slovenskej diaspóry.

Robo v rozhovore pre Aktuality.sk sa podelil, okrem iného, aj o svoje dojmy zo summitu a zhodnotil rozdiely medzi úspešnými Slovákmi podnikajúcimi v USA a tými na Slovensku.

Cieľom Slovak PRO je prepájať slovenských profesionálov v USA a posilniť ich spoluprácu so Slovenskom. Združenie Slovak PRO vzniklo v roku 2001 ako neformálna sieť približne tisícky slovensko-amerických profesionálov z rôznych oblastí. Sú to špičkoví odborníci a odborníčky na nové technológie, inovácie, ale aj na financie či medicínu a okrem veľkej profesionality ich spája úprimný záujem o budúcnosť našej krajiny.


Výzvy, ktorým Slovensko čelí, sú značné, ale pevne veríme, že talent a potenciál slovenských odborníkov v zahraničí môžu byť základnými piliermi úspešnej budúcnosti Slovenska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *